Read Bay Sommer'in Öyküsü by Patrick Süskind Free Online


Ebook Bay Sommer'in Öyküsü by Patrick Süskind read! Book Title: Bay Sommer'in Öyküsü
Date of issue: October 2009
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Patrick Süskind
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 538 KB
Edition: Can Yayınları

Read full description of the books Bay Sommer'in Öyküsü:

Çağdaş Alman edebiyatının önde gelen yazarlarından Patrick Süskind, bu kitabında, büyümekte olan bir çocuğun gözüyle dünyanın ve insanlığın fotoğrafını çekiyor sanki. Bir çocuk, dünyayı ve kendini nasıl tanır? Sevgi ve adalet duygusunu nasıl keşfeder? Öteki insanlar –ana-baba, ağabey, abla olsalar da– kimlerdir? Başkaları cennet midir, yoksa cehennem mi? Büyümekte olan bir insanın karşılaştığı engellere karşı gösterdiği, aslında bütün insanlığa yönelik o acımasız tepki. Ve ona gereksinim duyulduğunda insanın yardımına koşmayan Tanrı. Yaşam ve ölüm düşüncesi... Özetlersek: Herr Sommer’in Öyküsü, yediden yetmişe her yaşta insanın bir solukta okuyacağı, çarpıcı, neşeli ve kederli bir uzun öykü. Üstelik bu güzel öyküyü, ünlü çizer Sempé resimlemiş.

Read Ebooks by Patrick SüskindRead information about the author

Ebook Bay Sommer'in Öyküsü read Online! From 1968-1974 he studied medieval and modern history in Munich and Aix-en-Provence. In the '80s he worked as a screenwriter, for Kir Royal and Monaco Franze among others.

After spending the 1970s writing what he has characterized as “short unpublished prose pieces and longer un-produced screenplays”, Patrick Süskind was catapulted to fame in the 1980s by the monodrama Der Kontrabass [The Double Bass, 1981:], which became an instant success and a favourite of the German stage. In 1985 his status as literary wunderkind was confirmed with the publication of the novel Das Parfüm. Die Geschichte eines Mörders [Perfume. The Story of a Murderer:], which quickly topped the European best-seller list and eventually sold millions of copies worldwide.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Bay Sommer'in Öyküsü
Read EBOOK Bay Sommer'in Öyküsü by Patrick Süskind Online free

Download Bay Sommer'in Öyküsü PDF: bay-sommerin-yks.pdf Bay Sommer'in Öyküsü PDF