Read Temný obraz by Philip K. Dick Free Online


Ebook Temný obraz by Philip K. Dick read! Book Title: Temný obraz
Date of issue: 2005
ISBN: 8072036807
ISBN 13: 9788072036806
The author of the book: Philip K. Dick
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 28.52 MB
Edition: Argo

Read full description of the books Temný obraz:

Tragikomická drogová fantasie o agentovi, který je pověřen sledováním sebe sama, patří ke čtenářsky nejoblíbenějším knihám Philipa K. Dicka. Opět nejde o science fiction ve smyslu "vědeckofantastické literatury", ale o příběh, jímž autor reflektuje vlastní životní traumata. Aktéry spojuje závislost na látce S, přezdívané Smrt a způsobující rozpojení hemisfér s následným rozpadem integrity. Prohlubující se paranoická psychóza je zde popsána s mrazivou autenticitou, kterou odlehčují praštěné feťácké konverzace a groteskní příhody.

Temného obrazu si i sám autor, jeden z největších mistrů moderní science fiction, vážil nejvíce z celé své tvorby. Za Dickovo mistrovské dílo označuje román i většina kritiků. Do knihy, na které pracoval se značným vypětím, vtělil mnoho autobiografických momentů, především své zkušenosti s drogami. Brilantně je přetavil do napínavého a téměř kyberpunkového příběhu, v němž hlavní roli hraje rozpad osobnosti i společnosti, ztráta identity myšlení a vnější podoby člověka. Je to jedna z mála knih, v nichž sci-fi opouští škatulku komerce a jasně se řadí k nejlepším dílům krásné literatury.

Read Ebooks by Philip K. DickRead information about the author

Ebook Temný obraz read Online! Philip K. Dick was born in Chicago in 1928 and lived most of his life in California. In 1952, he began writing professionally and proceeded to write numerous novels and short-story collections. He won the Hugo Award for the best novel in 1962 for The Man in the High Castle and the John W. Campbell Memorial Award for best novel of the year in 1974 for Flow My Tears, the Policeman Said. Philip K. Dick died on March 2, 1982, in Santa Ana, California, of heart failure following a stroke.

In addition to 44 published novels, Dick wrote approximately 121 short stories, most of which appeared in science fiction magazines during his lifetime. Although Dick spent most of his career as a writer in near-poverty, ten of his stories have been adapted into popular films since his death, including Blade Runner, Total Recall, A Scanner Darkly, Minority Report, Paycheck, Next, Screamers, and The Adjustment Bureau. In 2005, Time magazine named Ubik one of the one hundred greatest English-language novels published since 1923. In 2007, Dick became the first science fiction writer to be included in The Library of America series.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Temný obraz
Read EBOOK Temný obraz by Philip K. Dick Online free

Download Temný obraz PDF: temn-obraz.pdf Temný obraz PDF